Gri Su Arıtım Sistemleri

Gri Su Arıtım Sistemleri

Gri su arıtım sistemleri, evsel atıksuların tuvalet atıkları dışında kalan duş ve lavabolardan toplanan kısmının arıtılarak tekrar geri kazanım sağlayan ünitelerdir. Coğrafik konuma ve iklime göre değişmekle birlikte genel olarak evsel atıksu kaynaklarının yaklaşık %70’lik kısmı gri su kalitesindedir.

Evsel gri su kaynaklarının arıtılarak tekrar geri kazanılması, su kaynaklarının korunmasına katkı sağladığı gibi doğadaki su dengesinin korunmasına da katkı sağlar.

Gri su arıtım teknolojileri arasında MBR (membran bio reaktör), SBR (Ardışık kesikli biyolojik reaktör) ve RBC (Döner biyolojik disk) arıtma teknolojileri sayılabilir.

MBR teknolojisi, biyolojik arıtma, mikrofiltrasyon ve ultrafiltrasyon teknolojilerinin birlikte kullanıldığı bir yöntemdir. Kompakt olması ve göreceli olarak daha az yer kaplaması nedeniyle MBR yöntemi, özellikle kentleşmenin yoğun olduğu ve arazinin değerli olduğu bölgelerde avantaj sağlar.

MBR ile KOI giderim verimliliği %80 – 98, bulanıklılık giderim verimliliği ise %98-99 aralığındadır.

Gri su arıtım sistemlerinde, ilk aşamada havalandırmanın yapılacağı biyolojik arıtma tankına alınır. Bu tankta biyolojik arıtmadır. Bu esnada canlı bakteri topluluğunun  ihtiyacı olan oksijen, havalandırma tankına bir blower (hava üfleyici) tarafından tank tabanına döşenen difüzörler vasıtasıyla aktarılır. Bu sayede tank içinde mikroorganizmal çoğalma sağlanır. Tank içinde oluşan biyolojik canlılık sayesinde gri suyun koku, renk ve organik maddelerin (BOI, KOI) giderimi sağlanır.

Biyolojik arıtma aşaması sonrasında gri su, MBR modülünden vakum tekniği ile 0,045 mikron hassasiyette filtre edilerek tüm bakteri ve mikroorganizmaların tutulması sağlanır.

Sistem PLC kontrollü olarak tam otomatik çalışır. İşletme ve bakımı için uzman personel gerektirmez.

Arıtılmış gri su, tuvalet rezervuarlarında, bahçe sulamada ve araç yıkamada kullanılabilmektedir.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Quisque egestas risus sed lacinia maximus. Nam commodo sapien sit amet elit malesuada, at efficitur lacus semper.

Dosya ekleGözat
Mesaj Durumu

Eksik veya bol alan bırakmayınız