EDI Elektrodeiyonizasyon

EDI Elektrodeiyonizasyon

EDI elektrodeiyonizasyon sistemleri, ultra saf su temininde kullanılan en ileri teknolojidir. Yüksek saflıkta suya ihtiyaç duyulan imalat sanayinde ve endüstriyel tesislerde EDI sistemlerinin kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır. EDI sistemleri ile saf su iletkenliği 0,06 µs/cm (~16,7 Mohm direnç) seviyesine kadar düşürülebilmektedir. EDI elektrodeiyonizasyon sistemleri, tercihen çift geçiş RO ters ozmoz sistem ürün suyu ile beslenmelidir. Kurulumunu yaptığımız EDI sistemlerimizde Ionpure marka EDI modülleri kullanmaktayız.

EDI Elektrodeiyonizasyon

Kesintisiz çalışma ile istenen saf su kalitesi elde edilebilmektedir; Bu sayede işletme giderlerinde belirgin ölçüde azalma görülmektedir. Elektrodeiyonizasyon; modüler dizaynlı, kullanımı kolay, güvenli ve ekonomiktir. Çıkış suyu iletkenliği yaklaşık 16 Mohm.cm seviyesinde gerçekleşir. 

EDI sistemleri, sudan iyonların giderimi amacıyla, iyon değiştirici membranları, iyon değiştirici reçineleri ve elektriği birlikte kullanır. EDI elektrodeiyonizasyon sistemi içindeki iyon değiştirici reçineler, sistemin çalışması esnasında hiçbir rejenerant kimyasala ihtiyaç duymaksızın sürekli olarak rejenere edilir. Ünite içindeki Katot ve anot elektrotlar arasında elektrik akımı uygulanır. Katot ve anot arasında oluşan elektrik alanı pozitif iyonları katota ve negatif iyonları anota doğru çeker. EDI ünite içinde aynı zamanda katyon ve anyon selektif reçineden üretilmiş membranlar mevcuttur. Katyon selektif membran sadece katyon iyonların geçişine izin verirken, anyon selektif membran ise anyon iyonların geçişine izin verir. Katyonik ve anyonik membranlar arasına doldurulmuş olan katyon ve anyon selektif reçine ise ürün suyu kompartmanı içindeki elektrik direncini azaltarak iyonların transferini kolaylaştırır. Konsantre kompartmanına aktarılan ve iyonik yük açısından zenginleşmiş olan yoğun su drene edilir. EDI konsantre suyu genel olarak besleme suyuna göre iyon açısından 10 – 20 kat daha zengindir. Ürün suyu kompartmanında ilerledikçe su iyice saflaştığından ve elektrik potansiyelindeki artış nedeniyle elektrokimyasal bir reaksiyon oluşur ve su molekülleri  H+ ve OH- iyonları olarak ayrılmaya başlar. Bu işlem sırasında oluşan asit ve kostik katyon ve anyon reçinelerin sürekli olarak rejenere edilmesini sağlar. EDI ünitesi rejenerant kimyasallarını doğal yollardan kendisi üretir. Sonuç olarak EDI sistemleri dışarıdan kimyasala ihtiyaç duymaz. Bu anlamda bütün işi elektrik potansiyeli yapar.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Quisque egestas risus sed lacinia maximus. Nam commodo sapien sit amet elit malesuada, at efficitur lacus semper.

Dosya ekleGözat
Mesaj Durumu

Eksik veya bol alan bırakmayınız